Hi- Yes beans are cheap, but unless you know what to do with them, they get old quick for many people. In general though, it does cost more to eat healthy. You can get a box of mac and cheese for 50 cents if you get a store brand, and you can get a 2 liter of pop for under $1, which is way cheaper than orange juice. the person that runs the coupon blog that I visit, posted right after Easter that she got 8 rolls of Pillsbury Easter cookie dough for free, because it was marked down to $1, and she had 8 $1 coupons.
Fresh produce in general is more expensive than processed food. I spent a ton of money at the Evanston farmer's market today, but I would rather spend my money there than at McDonald's. Besides the expense of free produce, a lot of people do not know what to do with it. I bought a bunch of Japanese turnips today for $2.50, with their greens attached, but many people would not know what to do with them, and would also say that they don't have the time to cook from scratch.
Until this year, none of the city of Chicago farmer's markets took the LINK card. I just checked, and probably 90% of them do now. I think this is the third year that the Evanston market has accepted the LINK card. This couple that I know that sell at the Evanston market, used to sell at Federal Plaza. They were selling there on 9/11/ One of the conditions of selling at any of the city sponsored market in Chicago used to be that you also had to sell at a market every couple of weeks in one of the food deserts. This couple told me that the days they sold in this food desert, they did not even have $100 in sales for the day. I am sure that part of the problem was the fact that this farmer's market did not accept food stamps though. I've heard that the city of Chicago no longer has the requirement that you have to sell in a food desert market if you want to sell at any other market. I heard that a lot of the farmer's complained about this requirement.
You can go to Aldi's and buy a large bag of cookies for $1.99, but $1.99 does not go very far at the farmer's market. The only thing I saw there today for less than $1 was a bunch of green onions for 50 cents. I am not knocking the prices at the farmer's market, and the farmer's really need the money right now, but processed food in general is going to cost you less. I never buy it there, but you can buy a frozen pizza large enough to feed at least 2 people for $1.99. I know several people that do it all the time. Thanks, Nancy