polster wrote:Anyone knows why Honeycrisp Apples cost about $1 more than other apple varieties at Jewel, Dominick’s, or Whole Foods. Does anyone can recommend a grocer that sells Honeycrisp Apples for cheaper than $2 lb?
seebee wrote:polster wrote:Anyone knows why Honeycrisp Apples cost about $1 more than other apple varieties at Jewel, Dominick’s, or Whole Foods. Does anyone can recommend a grocer that sells Honeycrisp Apples for cheaper than $2 lb?
Ooops - almost forgot - it would probably behoove you to not buy any produce at Jewel, Dominick's, or Whole Foods especially if the price of apples there makes them prohibitive to buy. Get thee to a fruit market. There are plenty around town, and in the burbs. If you are used to shopping for produce at J/D/WF, you are in for a big shock at the what the prices are for the same items at a fruit market.
The Honeycrisp's road was slow and, at first, uphill. Consumers were used to generic varieties available at grocery chains selling for less than a dollar a pound. But somewhere in the mid-nineties, as Courtier and others were hand-selling Honeycrisps to specialty markets, consumer tastes were changing. Suddenly, there were organics, slow foods and micro brews. Small-scale was big time. And big stores, though by no means going away, seemed to compete for a different consumer.
By the late 1990s, a pound of Honeycrisps retailed for $2.50. And they were selling. Stores couldn't keep them on the shelves. That was good news to growers who took a chance on planting this experimental variety in the mid- and late '90s.
A third of Courtier's growers went out of business in the hard times between 1990 and 2000. But those who switched to Honeycrisps are doing well. "They're sending their kids to college — and not necessarily on a scholarship," Courtier says. At the end of the day," he says, "consumers are willing to pay a higher price for a better product."
seebee wrote:Honeycrisps are at the Egg Store right now for 1.49 /lb. I bought 16 lbs a few days ago, and am probably gonna go back before the sale is over tomorrow. I think they are more expensive simply because the demand dictates it. They are even better than in season Fujis, but the honey crisp season is far, far shorter, I believe.
cupcake wrote:Where is the Egg Store?
Thanks!
cupcake wrote:seebee wrote:Honeycrisps are at the Egg Store right now for 1.49 /lb. I bought 16 lbs a few days ago, and am probably gonna go back before the sale is over tomorrow. I think they are more expensive simply because the demand dictates it. They are even better than in season Fujis, but the honey crisp season is far, far shorter, I believe.
Where is the Egg Store?
Thanks!
LynnB wrote:Just bought some at the Family Fruit Market on Cicero for $.69/lb.
I may be misinformed about the economics of apples, but I wonder how they do that. I just bought a big bag of Honeycrisp for $1.49/lb at an orchard in Door County, WI. Most Honeycrisp are grown in colder climates; Minnesota and thereabouts. Considering the cost of shipping and storing them, it seems unlikely you'd see the genuine article down here being sold so cheaply.
polster wrote:I tried a Honeycrisp Apple for the first time last week and boy are these tasty compared to other apple varieties.
gleam wrote:Jazz apples are every bit as good as honeycrisps. I'm not sure I can judge one as better or worse than the other. They also tend to appear during different seasons, since Jazz are mostly grown in Australia and New Zealand.